Co to jest gainer? I czy jest lepszy niż białko?

Co to jest gainer? I czy jest lepszy niż białko?

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Do czego służy dobry gainer?
  • Co jest lepsze białko czy gainer?
  • Kiedy stosować gainer?
  • Jak wybrać odpowiedni gainer?

Carb-loader czy specjalista dla “hardgaineró”

Gainer, czy jak kto woli sacharyd, to dobrze znany większości z nas suplement diety, którego głównym zadaniem jest pomoc w przybieraniu na wadze. Dla niektórych z nas to nic takiego, prawda? Ale przyjrzyjmy się temu bliżej. W końcu nie mówimy o chęci bycia otyłym, mówimy o faktycznej potrzebie uzyskania wysokiej jakości masy mięśniowej. I oczywiście nie jest to jedyna korzyść. Ponadto suplementacja gainerem po treningu, dzięki zawartości węglowodanów, pomaga nam również znacząco w regeneracji i może być stosowana zarówno przez sportowców siłowych, jak i wytrzymałościowych. A przecież wszystkim nam zależy na szczytowej formie, prawda?

A z czego składa się taki gainer?

Podstawowy skład gainerów składa się z mieszanki węglowodanów i białek w stosunku, który jest zoptymalizowany w celu uzupełnienia wszystkich składników odżywczych i uzupełnienia strat energii, które ponosimy podczas treningu. Można więc powiedzieć, że gainery są zwykle projektowane jako koktajle potreningowe, kiedy ich suplementacja jest dla nas najważniejsza. Niektóre gainery mogą zawierać również witaminy, minerały, aminokwasy i inne substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, szczególnie po wysiłku fizycznym.

Dla kogo sacharyna, dla kogo proteiny?

Z drugiej strony, odżywki białkowe, jak sama nazwa wskazuje, są zaprojektowane tak, aby idealnie zapewnić najwyższe stężenie białka w swojej dawce. Chociaż ich celem jest również promowanie wzrostu mięśni i regeneracji po aktywności fizycznej, nie mogą konkurować ze swoimi "bardziej obciążonymi braćmi" na pełnej granicy, ponieważ ich celem jest po prostu “bardziej dietetyczny”.

Białka są odpowiednie zarówno dla tych, którzy próbują nabrać masy, jak i tych, którzy próbują wyrzeźbić swoje mięśnie. Jeśli jednak mielibyśmy porównać ich wpływ na samą regenerację, gainery będą bardziej pomocne.

Podczas ciężkiego treningu spalamy dużo glikogenu mięśniowego, a jego szybkie uzupełnienie po treningu może znacznie skrócić naszą regenerację. Jednak w przypadku opcji potreningowej, czy to białka, czy gainera, powinniśmy preferować taką, która ma niską zawartość tłuszczu, ponieważ obecny tłuszcz spowalnia trawienie całego shake'a, od którego oczekujemy przede wszystkim lekkostrawności i szybkości.

Jeśli jednak jest to gainer lub białko przekąskowe, odrobina dodatkowego tłuszczu może nam nie zaszkodzić i prawdopodobnie polubimy taki produkt o wiele bardziej.

Musimy jednak uważać na jakość użytych składników. W shake'u potreningowym powinniśmy preferować wysokiej jakości białko serwatkowe.

Właściwy czas na koktajl

Wielu ćwiczących zastanawia się również, czy możliwe jest połączenie gainera z białkiem. Oczywiście tak, o ile jest to zgodne z naszymi potrzebami i celami żywieniowymi.

W przypadku, gdy naszym celem jest maksymalne budowanie mięśni i regeneracja po treningu, odpowiednie może być połączenie gainera o wysokiej zawartości węglowodanów z białkiem.

Jeśli jednak jesteś w stanie przyjąć wymaganą ilość białka, na przykład 2,2 g / 1 kg masy ciała dziennie, ale nadal nie przybierasz na wadze, wówczas właściwe może być spożywanie samego gainera. Jednocześnie ważne jest dostosowanie dawki, aby pomóc w osiągnięciu celów żywieniowych, które mogą obejmować spożycie 5–8 g węglowodanów na 1 kg masy ciała.

Moje zalecenie jest więc następujące: Zwiększaj dzienne spożycie węglowodanów stopniowo, obserwując igłę na wadze. Jestem pewien, że przy odrobinie cierpliwości z miesiąca na miesiąc będziesz coraz silniejszy!

Autor artykułu: Jakub Prchal

10.10.2023

Chrupiące i pełne białka

Qwizz Protein Bar
Chrupiące i pełne białka

Bądź aktywny & fit

dzięki nowym smakom Carnitine Activity Drink

Smak
Bądź aktywny & fit

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone