Koncentruje się na białkach roślinnych

Koncentruje się na białkach roślinnych

Czy białko roślinne może dorównać białku zwierzęcemu?

Pojedyncze źródła białka roślinnego nie mają tak znaczącej wartości biologicznej jak niektóre źródła białka zwierzęcego, ale w wielu przypadkach białko roślinne dorównuje białku zwierzęcemu, a pod pewnymi względami nawet je przewyższa. Aby ocenić, w jakim stopniu białka są istotne dla ludzkiego organizmu, eksperci od lat 90-tych stosowali skorygowany wskaźnik strawności białek (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score - PDCAAS). Jednak w 2013 roku metoda ta została dostosowana i określona pod względem jakości białka, a obecnie pracujemy z Digestible Indispensable Amino Acid Score (DIAAS).

Zapotrzebowanie na poszczególne aminokwasy w naszej diecie opiera się na tym, jak znacząco dany aminokwas jest związany z różnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyły zalecenia dotyczące niezbędnych aminokwasów w naszej diecie w odniesieniu do obecnie znanych procesów zachodzących w organizmie. Niemniej jednak możliwe jest, że zalecenia te ulegną zmianie w oparciu o nową wiedzę na temat innych procesów organizmu, z którymi związane są niezbędne aminokwasy. Spostrzegawczy czytelnik mógł zauważyć, że wielokrotnie wspominamy tylko o niezbędnych aminokwasach. Powodem tego jest fakt, że aminokwasy nieistotne mogą być w wystarczającym stopniu produkowane przez nasz organizm (syntetyzowane) - nawet do 300 g dziennie! Skupiamy się na takim niezbędnym aminokwasie, który jest ograniczający wśród innych w spektrum niezbędnych aminokwasów. Właśnie ten niezbędny aminokwas wpływa na poziom syntezy białek w naszym organizmie.

Denaturacja białek

Należy pamiętać, że na poziom aminokwasów w żywności (w białku) może również wpływać obróbka cieplna, potencjalnie inne przetwarzanie żywności. Obróbka cieplna lub inna może obniżyć poziom niektórych aminokwasów do tego stopnia, że inny aminokwas stanie się aminokwasem ograniczającym. W związku z tym białko serwatkowe ma znaczną wadę, ponieważ jest uważane za termolabilne i nie nadaje się do żadnej obróbki cieplnej!

Najbardziej odżywcze białka

Jeśli wrócimy do oceny białek w oparciu o najnowszą metodę DIAAS (patrz tabela), okaże się, że jednym z najbardziej odżywczych białek jest koncentrat białka mleka (1,18), w którym aminokwas siarkowy jest aminokwasem ograniczającym, a następnie jajko na twardo (1,13), z aminokwasem ograniczającym histydyną. Najwyżej ocenianym białkiem roślinnym jest białko sojowe (0,9), białko ciecierzycy (0,83) i białko grochu (0,82), które mają wspólne ograniczające aminokwasy siarkowe.

Obiektywne badania wykazują wyższą deaminację aminokwasów po spożyciu białka roślinnego w porównaniu do białka mleka, 8 godzin po spożyciu przez zdrową osobę. Podobne wnioski wyciągnięto na podstawie testów na zwierzętach, które regularnie spożywają to białko zwierzęce w swojej diecie. Z tego wynika, że gdybyśmy spożywali głównie jedno białko roślinne lub gdybyśmy połączyli kilka białek roślinnych z tym samym aminokwasem ograniczającym w ciągu dnia, nasz organizm miałby gorszy punkt wyjścia do własnej syntezy białek niż po spożyciu białek mleka lub białek z jaj. Ale jeśli wybierzemy takie białka roślinne, które uzupełniają się nawzajem swoim spektrum aminokwasów, obwodowa dostępność aminokwasów białek roślinnych wzrośnie, a dieta wegańska może stać się bardziej znacząca pod względem odżywczym. Staraliśmy się zoptymalizować to uzupełnianie się aminokwasów w naszym nowym białku DELICIOUS VEGAN PROTEIN.

Białko wegańskie

Białka roślinne są łatwiej przyswajalne i delikatniejsze dla naszego układu trawiennego niż np. tłuste mięso. Fakt ten zdecydowanie przemawia na korzyść spożywania białka pochodzenia roślinnego. Niemniej jednak, aby dorównać szybkością trawienia np. białku serwatkowemu, białkom roślinnym muszą towarzyszyć enzymy trawienne. Skupiliśmy się na łatwym trawieniu naszego DELICIOUS VEGAN PROTEIN i wzbogaciliśmy go o wieloaspektowe enzymy trawienne DigeZyme®.

Odpowiednie połączenie białek pochodzenia roślinnego, enzymów trawiennych oraz dodatkowych witamin i minerałów, których często brakuje w diecie wegańskiej, czyni ten produkt doskonałym wsparciem nie tylko dla sportowców, którzy dbają o swój własny ślad ekologiczny. Produkt ten nadaje się do reżimu odchudzania, a dzięki roślinnym kwasom tłuszczowym omega 3 pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie.

I Berrazaga - 2019 Gaudichon C 1999 Autor: Michal Tůček, menedżer produktu NUTREND

Bc. Veronika Pokorná, DiS.

Bc. Veronika Pokorná, DiS. 30.3.2020

Bądź aktywny & fit

dzięki nowym smakom Carnitine Activity Drink

Smak
Bądź aktywny & fit

Smakuje i działa

Odkrywaj
Smakuje i działa

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone