Narciarstwo wysokogórskie to ogromna wolność

Narciarstwo wysokogórskie to ogromna wolność

Sezon zimowy w pełni i pojawiają się pytania, jak urozmaicić regularne treningi. Niektórym wystarcza jazda na nartach zjazdowych lub snowboardzie, inni chcą być bardziej aktywni i wybierają narciarstwo biegowe. Ale dla niektórych wolność jest ważniejsza, a skialpinizm jest właśnie dla nich.

Jaka jest różnica między narciarstwem biegowym a skialpinizmem?

Skialpinizm lub ski touring to sport, który stworzył bazę zarówno dla narciarstwa biegowego, jak i klasycznego narciarstwa zjazdowego. Daje nieporównywalną swobodę ruchów w stosunku do innych rodzajów nart. Narty skialpinistyczne to w rzeczywistości klasyczne narty z regulowanymi wiązaniami, które przypominają nieco narty biegowe, ale z piętą, którą można przełączyć na tryb jazdy ze stałą piętą. Podobnie jest z butami, które są elastyczne, jak buty biegowe. Można je też zacieśnić, aby stały się klasycznymi butami narciarskimi. Dzięki takiemu połączeniu można bardzo swobodnie poruszać się po płaskiej platformie lub w dół. Idąc pod górę, wystarczy przykleić teksturowane foki i można wspinać się na znacznie bardziej strome wzgórza niż na nartach biegowych.

Co dają oprócz wolności?

Skialpinizm to doskonały trening wytrzymałościowy przy minimalnym obciążeniu stawów. Wzmacnia mięśnie, których używamy podczas biegania. Wspinaczka po stokach lub stromych alpejskich wzgórzach daje nam niezbędną moc i wytrzymałość. Zjazd w dół ćwiczy naszą równowagę, która przyda się podczas unikania kontuzji w trakcie biegów trailowych. Istotną zaletą skialpinizmu jest wykorzystanie górnej połowy ciała, kiedy to takie kompleksowe wykorzystanie całego aparatu mięśniowego wybitnie poprawia VO2Max.

Gdzie wybrać się na skialpinizm?

Oczywiście najlepszym miejscem są Alpy, gdzie można podążać wieloma wyznaczonymi trasami lub wynająć przewodnika górskiego, który zabierze nas we wspaniałe miejsca. Jednak ciekawe trasy można znaleźć również tutaj, w Dolní Morava lub na Szumawie, a konkretnie w niemieckich częściach Velký Javor.

Czego potrzebujesz?

Podstawą są dobrej jakości narty skialpinistyczne, wiązania i buty. Odzież jest taka sama jak do biegania zimą lub narciarstwa biegowego. Czyli coś wyraźnie lżejszego i bardziej elastycznego niż do klasycznej jazdy na nartach, ale uzupełnionego o dobrej jakości kurtkę membranową. Przyda się na wzgórzu lub podczas zjazdów, które będą wietrzne. Do plecaka wrzuć Flapjacka lub Voltage, bo zimą możesz spędzić w górach wiele godzin i energia się przyda. Ja sam zabieram ze sobą dwa lub trzy Endurosnacki, ponieważ w górach wszystko może się zdarzyć i posiadanie dodatkowej energii nie zaszkodzi.

Jak wybrać się na skialpinizm w Czechach lub na Morawach?

Do tej pory popularne było tutaj narciarstwo zjazdowe lub biegowe. Ale czasy się zmieniają i dlaczego nie moglibyśmy połączyć tych dwóch sportów? Jeśli jesteś zainteresowany, powinieneś spróbować skialpinizmu. To sport, który łączy w sobie najlepsze cechy obu dyscyplin.

Ale - czy mamy tutaj odpowiednie warunki do jego uprawiania? Odpowiedź jest zaskakująco prosta - tak, mamy. Niektórzy skialpiniści (lub skitourowcy) po prostu wybierają wspinaczkę po zboczu, a następnie zjeżdżają w dół. Jest to świetny trening, który wzmocni Cię i jest idealny na początek, kiedy potrzebujesz trochę doświadczenia, ale z roku na rok jest coraz więcej oznakowanych tras skialpinistycznych w całym naszym kraju od Beskidów po Szumawę. Ponieważ dzielimy góry z innymi gośćmi, narciarzami biegowymi, turystami i narciarzami klasycznymi, dobrze jest znać podstawowe zasady uprawiania skialpinizmu w ośrodkach narciarskich:

  • Do skialpinizmu używamy tylko oznaczonych tras. Jeśli nie ma oznaczonych tras, a warunki nie pozwalają na poruszanie się gdzie indziej niż po stoku, to zawsze wchodzę na stok bokiem w taki sposób, aby zminimalizować ograniczenia i zagrożenia dla innych narciarzy.
  • Jeśli poruszamy się w grupie, zawsze wchodzimy w rzędzie jeden za drugim.
  • Zachowuję najwyższą ostrożność w terenie lub przy ograniczonej widoczności, używam odblaskowych kolorów lub kamizelki odblaskowej, a w nocy zawsze mam włączoną czołówkę.
  • Nie wjeżdżam na stoki, które są w budowie.
  • Jeśli naprawdę muszę zjechać po świeżym stoku, zawsze korzystam z jego pobocza w taki sposób, aby wyrządzić jak najmniej szkód.
  • Zawsze stosuję się do instrukcji i zaleceń pracowników ośrodków narciarskich.
  • Jeśli ośrodek narciarski tego wymaga, uiszczam opłatę za sztuczne naśnieżanie i utrzymanie stoku.

Jeśli przestrzegasz tych zasad, nie ma się czym martwić. Ośrodki narciarskie co roku inwestują znaczne kwoty w utrzymanie i sztuczne naśnieżanie stoków. Warto działać rozważnie i być solidarnym. Ponieważ zwykle poruszamy się po parkach narodowych i rezerwatach przyrody, przestrzegamy również ich zasad, abyśmy mogli swobodnie spędzać tam czas również w kolejnych latach. Nie mogę się doczekać spotkania z wami gdzieś w górach tej zimy. Może podczas dni testowych, które na początek będą odbywały się prawie co tydzień w okresie zimowym.

Tekst: Michal, Running2.cz

Bc. Veronika Pokorná, DiS.

Bc. Veronika Pokorná, DiS. 8.1.2019

Bądź aktywny & fit

dzięki nowym smakom Carnitine Activity Drink

Smak
Bądź aktywny & fit

Smakuje i działa

Odkrywaj
Smakuje i działa

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone