Czym są stymulanty, jak działają i gdzie można je znaleźć?

Czym są stymulanty, jak działają i gdzie można je znaleźć?

Każdy z nas ma jakiś codzienny środek pobudzający. Wszyscy czasami potrzebujemy zwiększyć naszą wydajność, czy to w pracy, sporcie, przed długą jazdą samochodem, czy podczas nauki.

Czym są stymulanty

Ta grupa substancji, regularnie nazywana stymulantami, to substancje psychoaktywne, które służą do pobudzenia ciała i duszy. Stymulanty możemy podzielić ze względu na ich pochodzenie na roślinne, zwierzęce i syntetyczne. Prawdopodobnie każdy z nas używa na co dzień jakiejś substancji pobudzającej, która na nas działa. Czasami wszyscy potrzebujemy zwiększyć naszą wydajność, czy to w pracy, sporcie, długiej jeździe samochodem, czy podczas nauki. Na każdego z nas zadziała inny środek pobudzający, ale na szczęście istnieje szeroka gama substancji i technik.

Jak działają stymulanty?

Substancje działają energetyzująco na nasz ośrodkowy układ nerwowy, wspomagają optymalną wydolność organizmu i pozwalają na maksymalne wykorzystanie zasobów energetycznych naszego ciała. Wiele osób opisuje wzrost energii, euforię, czujność i skupienie po zażyciu stymulantów, co wywołuje uczucie witalności i znacznie opóźnia zmęczenie. Stymulanty zazwyczaj zawierają także inne substancje aktywne, które wspomagają metabolizm, co przekłada się na efektywniejsze spalanie tłuszczów z organizmu człowieka w trakcie odchudzania.

Stymulanty są popularne wśród sportowców ze względu na swoje działanie energetyzujące nie tylko podczas wyścigów i zawodów, ale także podczas treningów i w życiu codziennym. Zaleca się stosowanie tych substancji głównie przed i w trakcie aktywności sportowej. Krążenie krwi w masie mięśniowej poprawia się, co prowadzi do uczucia "doładowania". Należy jednak pamiętać, że niektóre stymulanty często zwiększają puls, a krótkoterminowo także ciśnienie krwi.

Jeśli chodzi o stymulanty, zawodowi sportowcy muszą uważać na te, które znajdują się na liście Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Na tej liście możemy również znaleźć niektóre naturalne stymulanty (na przykład efedrynę, atropinę lub kokainę). Ważne jest, aby uważać na nadmierne i regularne stosowanie stymulantów, ponieważ może to prowadzić do uzależnienia psychicznego lub fizycznego.

Inne gwarantowane sposoby na uczucie świeżości

W codziennym życiu istnieją inne metody poza legalnymi stymulantami i suplementami diety, które mogą nam pomóc, takie jak wystarczająca ilość snu, odświeżający zimny prysznic, wewnętrzna motywacja pochodząca z ćwiczeń relaksacyjnych, a także, co nie mniej ważne, nacisk na zdrową dietę, która zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze i niektóre witaminy z grupy B, które pomagają nam zwalczać zmęczenie i wyczerpanie.

Substancje pobudzające możemy znaleźć również w zwykłych produktach spożywczych

Stymulanty powszechnie występują również w produktach spożywczych, takich jak zielona herbata, kawa, ciemna czekolada z dużą zawartością kakao, yerba mate, napoje typu cola i inne.

Dzisiejsze trendy wymagają zdrowego stylu życia i powrotu do naturalnych substancji. Stymulanty są zawarte w produktach spożywczych, w których byśmy się ich nie spodziewali, takich jak zioła lub przyprawy. Przykładem może być guarana, miłorząb japoński, żeń-szeń czy chili, którego kapsaicyna pobudzi wszystkie zmysły.

Inne stymulanty popularne w sporcie to na przykład L-arginina, tauryna (pochodna aminokwasu cysteiny), tyrozyna lub L-karnityna, które naturalnie występują w mięsie, rybach, produktach mlecznych lub w niektórych rodzajach soi.

Nasze końcowe wskazówki

  • N1 Pro – Profesjonalna przedtreningówka z maksymalnym stężeniem składników aktywnych.
  • N1 Shot – Wygodny jednorazowy zastrzyk ze skutecznymi składnikami zapewniającymi długotrwałe pobudzenie.
  • Gutar Energy Shot – Zastrzyk energii do ćwiczeń wytrzymałościowych z ekstraktami roślinnymi.
  • Pump – Skuteczna mieszanka do pompowania mięśni i zwiększania wydajności, bez kofeiny.
  • Pump Shot – Bezkofeinowy kicker w praktycznej formie pojedynczego shota.
  • Fat Direct Shot – Wygodna forma przedtreningówki i spalacza w jednym.

Źródła

BŘENKOVÁ Barbora. Přírodní stimulanty ve sportovní výživě. Masarykova Univerzita. BRNO, 2019 FOŘT, Petr. Výživa (hlavně) pro kulturistiku a fitness. 2. vyd. Pardubice: Ivan Rudzinskyj, 2006, ISBN 80-864-6221-8.
Zdravé zdraví. Bylinky (online 7.12.2020) Dostępny pod adresem: https://zdravezdravi.cz/bylinky

Bc. Veronika Pokorná, DiS.

Bc. Veronika Pokorná, DiS. 4.1.2022

Bądź aktywny & fit

dzięki nowym smakom Carnitine Activity Drink

Smak
Bądź aktywny & fit

Smakuje i działa

Odkrywaj
Smakuje i działa

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone