Batony proteinowe – dlaczego warto po nie sięgać, kiedy je jeść i jak je wybierać

Batony proteinowe – dlaczego warto po nie sięgać, kiedy je jeść i jak je wybierać

W dzisiejszych czasach można znaleźć szeroką gamę funkcjonalnych produktów spożywczych i wskazówek dotyczących codziennych przekąsek. Batony proteinowe zdecydowanie należą do tej kategorii. Ale jak znaleźć ten właściwy i jakie są kryteria? Przedstawiamy kilka wskazówek, niezależnie od tego, czy szukasz batonu o wysokiej zawartości białka, czy o niskiej zawartości cukru.

Dlaczego dostarczać białko

Białka są ważnym makroskładnikiem odżywczym, który pełni niezastąpione funkcje w naszym organizmie.

 • wspomagają wzrost i utrzymanie masy mięśniowej
 • wspierają prawidłowy stan kości
 • są ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
 • pełnią funkcję strukturalną, ochronną i transferową
 • są źródłem energii
 • mają działanie wypełniające, które zmniejsza głód

Kiedy sięgnąć po baton proteinowy

Batony proteinowe są idealne, jeśli szukasz szybkiej i pożywnej przekąski między posiłkami. Pomagają dostarczyć białko, a wiele z nich jest źródłem błonnika. Obecnie producenci starają się przygotowywać takie produkty, które są odpowiednie również dla pacjentów z celiakią lub dla klientów, którzy szukają produktów o niskiej zawartości cukru do swojej diety odchudzającej. Niemniej jednak, batony proteinowe powinny stanowić jedynie urozmaicenie naszej diety, w której zawsze najważniejszy jest regularny posiłek.

Jak wybrać baton proteinowy

Składniki

Składniki są najważniejszym kryterium. Największa część zawartych składników zawsze znajduje się na początku listy. Oznacza to, że lista składników batonu proteinowego powinna zaczynać się od białka. Jeśli cierpisz na alergię pokarmową, zwróć uwagę na składniki wyróżnione pogrubioną czcionką.

Zawartość białka

Baton może być oznaczony jako źródło białka, jeśli zawartość białka wynosi co najmniej 12% wartości energetycznej. Baton o wysokiej zawartości białka to taki, który zawiera co najmniej 20% białka w przeliczeniu na wartość energetyczną. Sportowcy, którzy dążą do optymalizacji wzrostu mięśni, powinni spożywać regularne porcje żywności zawierające od 20 do 25 g białka na porcję.

25 g białka można znaleźć w Protein Bar 50 lub pełne 21 g białka można znaleźć w popularnym Qwizz Protein Bar.

Zawartość cukru

Jeśli uważasz na cukry w swojej diecie ze względu na reżim odchudzania, powinieneś sprawdzić ich stosunek w batonach proteinowych. Zawsze lepiej jest preferować węglowodany złożone - te, które są wchłaniane powoli i uwalniają energię stopniowo. Jeśli nie zużywasz dużo energii, lepiej spożywać cukry proste w niewielkiej ilości. Cukier ma wiele nazw - dekstroza, fruktoza, melasa czy cukier trzcinowy. Innym cukrem, który można znaleźć jest izomaltuloza. Izomaltuloza ma niższy indeks glikemiczny, a dzięki silniejszemu wiązaniu glukozy z fruktozą (w przeciwieństwie do sacharozy) ma nawet 5-krotnie dłuższy czas wchłaniania. Tak czy inaczej, nie ma potrzeby odmawiania wszystkim batonom białkowym o wysokiej zawartości węglowodanów; po treningu dostarczą ci dużo energii niezbędnej do regeneracji.

Doskonałym wyborem batonu bez dodatku cukru jest Be Slim, który jest również bogaty w białko.

Zawartość tłuszczu

Dobrze jest zwracać uwagę na stosunek nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych we wszystkich produktach spożywczych. Używane tłuszcze muszą być również odpowiednie do technologicznej produkcji batonów, dlatego często trudno jest to zrobić bez oleju palmowego. Ilość spożywanych tłuszczów w regularnej czeskiej diecie przekracza zalecaną dzienną dawkę 30% całkowitego dziennego dochodu energetycznego. Dlatego powinniśmy skupić się na produktach spożywczych o obniżonej zawartości tłuszczu.

Batony wykonane wyłącznie ze składników roślinnych mają naturalnie niższą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Takie batony są również doskonałym źródłem naturalnej energii. Ciesz się chrupiącym batonem z orzechów, nasion i miodu DeNuts.

Dodatkowe korzyści

Wielu producentów wzbogaca swoje produkty o dobroczynne substancje takie jak witaminy, błonnik, czy popularną pobudzającą kofeinę. Batony proteinowe zazwyczaj zawierają minimum 3 g błonnika, a niektóre z nich nawet 10-15 g, co stanowi prawie połowę zalecanego dziennego spożycia dla dorosłego człowieka. Dodane witaminy są po prostu korzystne ze względu na ich pozytywny wpływ na nasz organizm.

Wśród takich produktów jest Protein Bar wzbogacony o niektóre witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy i biotynę.

Quiz białkowy

Ile gramów białka dziennie/na kg masy ciała zaleca się spożywać (dla normalnej osoby)?

Czy potrafisz wymienić 5 funkcji białka w organizmie człowieka?

Który rodzaj białka jest szybciej przyswajalny - kazeina czy białko serwatkowe?

Białka są naturalnym źródłem aminokwasów. Czy możesz wybrać spośród poniższych te, które są niezbędne dla naszego organizmu (i nasz organizm nie może ich sam wyprodukować)?

 1. L-Leucyna
 2. L-tyrozyna
 3. L-Arginina
 4. L-walina
 5. L-glutamina

Wymień co najmniej 3 istotne roślinne źródła białka.

Skąd pochodzi serwatka, często stosowana w suplementach diety?

Co oznacza skrót BCAA?

Odpowiedzi

 1. 0,8 - 1 g/kg optymalnej masy ciała
 2. Funkcja strukturalna, funkcja ochronna, źródło energii, funkcja przenoszenia, funkcja hormonalna, efekt wypełniania, źródło niezbędnych aminokwasów
 3. Białko serwatkowe
 4. L-leucyna, L-walina
 5. Rośliny strączkowe, soja, orzechy, nasiona, konopie, spirulina
 6. Z mleka
 7. Aminokwasy rozgałęzione - w szczególności trzy aminokwasy: L-walina, L-leucyna, L-izoleucyna
Bc. Veronika Pokorná, DiS.

Bc. Veronika Pokorná, DiS. 15.2.2023

Dajcie sobie spokój!

Odkrywaj
Dajcie sobie spokój!

Owsiana przekąska pełna energii

Spróbuj
Owsiana przekąska pełna energii

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone