Orzeźwiający napój z kofeiną

Najwyższej jakości gainer pełen aktywnych składników

Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania

Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania

Przygotowaliśmy wywiad z ekspertem, który odpowie na najczęstsze pytania związane z reżimem odchudzania. Dr Katarína Moravcová pracuje na Oddziale Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji Sercowo-Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Ołomuńcu. Zajmuje się pacjentami z otyłością, profilaktyką chorób cywilizacyjnych, a także badaniami profilaktycznymi sportowców.

Jaki jest podstawowy podział nadwagi i kiedy mamy do czynienia z otyłością?

Podstawowym wskaźnikiem jest BMI (Body Mass Index), który każdy może obliczyć samodzielnie. Jest to stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do kwadratu wzrostu wyrażonego w metrach. Wartość BMI pomiędzy 25 a 30 oznacza nadwagę, a od 30 otyłość, która dzieli się na stopnie 1, 2 i 3. Wskaźnik BMI nie jest obliczany dla kobiet w ciąży i sportowców siłowych. W przypadku dzieci stosuje się wykresy percentylowe. W celu dokładniejszego pomiaru stosuje się urządzenia do bioimpedancji, gdzie oblicza się ilość masy mięśniowej, całkowitą ilość wody w organizmie i ilość tkanki tłuszczowej. Prostym pomiarem, który każdy może wykonać w domu, jest zmierzenie obwodu talii za pomocą taśmy mierniczej. W przypadku kobiet obwód talii powinien mieścić się w granicach 80 cm, a w przypadku mężczyzn w granicach 94 cm. Powyżej tych wartości występuje ryzyko otyłości trzewnej (ryzyko otłuszczenia brzucha). Kobiety powyżej 88 cm i mężczyźni powyżej 102 cm mogą być już narażeni na wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Na pierwszy rzut oka osoba może wcale nie wyglądać na otyłą, ale jeśli obwód talii jest powyżej średniej, stanowi to większe zagrożenie dla zdrowia.

Odżywianie a ćwiczenia - co jest ważniejsze w odchudzaniu?

Połączenie obu jest zawsze ważne! O ile należy przestrzegać zdrowej diety, ćwiczenia są również ważne, nawet dla osób, które nie mają problemów z wagą, a zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli ktoś tylko dostosuje swoją dietę, waga spadnie na początku, ale nawet to zatrzyma się z czasem, a potem bez ćwiczeń nie będzie to możliwe. Nawet ze zdrowotnego punktu widzenia ruch jest bardzo ważny, zwłaszcza dla budowania sprawności sercowo-oddechowej. Ponadto, metabolizm zwiększa się poprzez przyrost tkanki mięśniowej. **Wykazano również, że osoby, które więcej ćwiczą, mają inne preferencje smakowe, nie wybierają tak często wysokokalorycznych potraw, ale jedzą zdrowiej i bardziej regularnie.

Czy brak snu wpływa na przyrost masy ciała?

Tak, w bardzo dużym stopniu i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Obecnie panuje moda na ograniczanie snu. W końcu jestem "superbohaterem", który potrzebuje tylko 4 godzin snu i mogę to zrobić. Ale to może być problem nie tylko pod względem redukcji, ale także ze względów zdrowotnych.

Kiedy śpimy, uwalniamy hormon leptyny, który jest odpowiedzialny za uczucie sytości. Jeśli więc śpimy wystarczająco dobrze, następnego dnia również czujemy się syci. Jeśli jednak nie śpimy wystarczająco dużo, skutkuje to zaburzeniem równowagi hormonalnej. Poziom leptyny jest niski i dominuje hormon grelina, który jest odpowiedzialny za uczucie głodu, niedożywienia i nieodpartego łaknienia. Jest to również częsty problem w pracy zmianowej.

Zmęczenie samo w sobie ma inny wpływ na podjadanie. Jeśli dana osoba jest zmęczona, stara się uzupełnić energię poprzez jedzenie lub napoje energetyczne. Trzecią pułapką braku snu jest to, że im dłużej nie śpimy, tym więcej jemy. Problem dotyczy więc zwykle postanowień, jeśli ktoś pozbawia jedzenie wartości energetycznej i mało śpi, to redukcja jest nietrwała, ponieważ brakuje mu energii, a deficyt snu to pogłębia. Spróbuj się wyspać, a wtedy może redukcja wagi zadziała😊.

Czy istnieje jakieś sprawdzone zioło, żywność lub lek, który pomaga w utracie wagi?

Podstawą jest oczywiście zbilansowana dieta i włączenie ćwiczeń fizycznych. Wtedy każdy suplement lub lek może być kulą u nogi, ale nigdy nie zadziała z drugiej strony. Nie można najpierw włączyć tej "kuli", a następnie oczekiwać cudów. Gdyby to działało w ten sposób, wszyscy bylibyśmy szczupli.

Co z otyłością u dzieci? Czy odsetek otyłych dzieci rośnie czy maleje?

**Odsetek wzrasta, a co gorsza, przesuwa się do coraz młodszych grup wiekowych. Ruch jest niezwykle ważny dla dzieci, zarówno regularny ruch, jak i ukierunkowana aktywność fizyczna w różnych treningach i klubach. Najważniejsze, aby ruch sprawiał im przyjemność. W szczególności rodzice powinni dawać przykład i dążyć do aktywnego życia rodzinnego. Dużym problemem, zwłaszcza dla nastolatków, jest wysokie spożycie napojów słodzonych i energetycznych. Są one łatwo dostępne i nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile kalorii wypijamy. W przypadku dorosłych są to kalorie zawarte w napojach alkoholowych.

Jaki jest najczęstszy błąd popełniany przez osoby odchudzające się?

Problem polega na tym, że ludzie szukają drogi na skróty. Chcą schudnąć tak szybko, jak to możliwe, nie myśląc o tym, dlaczego problem pojawił się w pierwszej kolejności. Umów się na randkę z samym sobą. Zastanów się, gdzie leży problem. Czy tkwi on w składzie Twojej diety, nieregularności lub braku ćwiczeń czy snu. A może od dłuższego czasu żyjesz w stresie. Nie ślepo kopiuj diet celebrytów czy sąsiadów, mogą one w ogóle na Ciebie nie zadziałać, bo masz zupełnie inny reżim i przyczynę problemu. Każdy musi uświadomić sobie, a może nawet uwidocznić swój stan. Spisz szczerze swoją dietę, ćwiczenia, sen i sytuacje stresowe. Ten artykuł pokaże Ci wtedy takie lustro. Dlatego uważam, że autorefleksja jest ważna, żeby obserwować siebie i nie chcieć wszystkiego zmieniać z dnia na dzień.

Kolejnym ważnym tematem jest jedzenie emocjonalne. Wszyscy uczymy się tego w zasadzie od najmłodszych lat. W nagrodę dostajemy słodką czekoladę, a kiedy dzieci płaczą, oferuje się im coś dobrego w formie pocieszającego jedzenia. I przenosimy tę formułę w dorosłość. Uczymy się nieproporcjonalnie nagradzać lub rozwiązywać problemy poprzez jedzenie. Ale to jak zaklejanie świateł w samochodzie, żeby nie widzieć problemu.

Znamy wiele różnych diet, od diety ketonowej po przerywany post. Jak myślisz, która dieta jest najskuteczniejsza?

Najważniejszą rzeczą, i to od razu, jest odpowiedź na pytanie, czy jestem w stanie trzymać się jakiejkolwiek "diety" (zwykle bardzo rygorystycznej) przez dłuższy czas. Jeśli nie, odpowiedź jest jasna. W ogóle się w to nie zagłębiaj.

Najważniejszą rzeczą w odchudzaniu jest wprowadzanie zmian w diecie, które są stopniowe i, co najważniejsze, trwałe w dłuższej perspektywie Nie chcemy schudnąć przez miesiąc, sześć miesięcy, rok...

Ważne jest, aby nauczyć się jeść w zrównoważony, regularny sposób, indywidualnie do naszych potrzeb, a przede wszystkim w sposób, który wspiera nasze zdrowie. Dlatego zazwyczaj na początku układania diety ważne jest skonsultowanie się z ekspertem, który zaleci odpowiedni skład i proporcje składników odżywczych.

Do kogo mogą zwrócić się osoby z nadwagą lub otyłością?

Pierwszą osobą, o której wspomnę jest lekarz pierwszego kontaktu. Każdy powinien chodzić na regularne badania profilaktyczne, które obejmują pomiar ciśnienia i badania krwi. Dzięki temu klient może dowiedzieć się, czy ma już powikłania zdrowotne związane z otyłością, takie jak wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru we krwi lub cholesterolu. Następnym w kolejce, do którego mogą się zwrócić, aby skonsultować swoją dietę, jest terapeuta żywieniowy. W przypadku wyższych poziomów otyłości z objawami chorób towarzyszących zalecam skontaktowanie się z kliniką otyłości.

1.1.2024

Dodaj swojemu treningowi

energii i motywacji

Rozpoczęcie treningu
Dodaj swojemu treningowi

Obudź swoją moc

Sprawdź
Obudź swoją moc

Nakarm mięśnie

Dowiedz się więcej
Nakarm mięśnie

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

30 lat doświadczenia

Rozwiązujemy wszystko in-house

Certyfikat ISO (9001, 22000)

Ponad 33 000 m² powierzchni

Eksport do ponad 60 krajów na całym świecie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone